Mangalica - Jiří Sekera

Na počátku byli známí a kamarádi, kteří ochutnali mé paštiky a další produkty a tak trochu mě nakopli k myšlence začít výrobu oficiálně. A tak začátkem roku 2018 začal kolotoč ohledně vyhovující provozovny a s tím spojených potřebných povolení. V čase vyřizování všeho potřebného jsem náhodou narazil na zajímavé plemeno vepřů Mangalica, které mě natolik zaujalo, že bylo jasno. Bohužel jsem netušil, že tato prasátka se v naší malé zemi skoro nechovají. Naštěstí jsem objevil ekofarmu, která tato zvířata chová ve větším množství. Díky vstřícnosti skvělých majitelů farmy mám dodavatele, a to dokonce v BIO kvalitě s certifikací! Povolení od veterinářů bylo také na světě, a tak mohla začít oficiální výroba. V srpnu 2018 jsme uvařili první várku a vyrazili k zákazníkům… tedy k Vám.

Naše firmička nikdy nebude a ani nechce konkurovat velkým společnostem, ale chceme nabídnout něco jiného a zajímavého. Vaření našich produktů je spíše pro naší radost, a pro dobrý pocit, že děláme, doufám, něco dobrého, s čím budou naši zákazníci spokojeni.

O plemenu Mangalica

Je to plemeno prasat pocházející z Velké uherské nížiny. Bylo vyšlechtěno roku 1833 zkřížením plemene z Bakoňského lesa s polodivokými prasaty z Šumadije. Jméno vytvořil Vuk Stefanović Karadžić spojením starogermánského výrazu mangh se slovanskou ženskou koncovkou –ica. Plemeno se vyznačuje dlouhou vlnitou srstí plavé až černé barvy, která mu umožňuje pást se venku i v tuhé zimě – tím dosahuje přirozeného přírůstku sádla, jež obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin tzv. dobrého cholesterolu. Tradiční maďarské speciality jako uherák nebo čabajka se podle originální receptury vyrábějí právě z masa mangalice. Po druhé světové válce chování plemene upadlo, protože má vysoké nároky na stravu a ve vrhu bývá maximálně osm selátek. V poslední době je však maso opět na vzestupu a je o něj čím dál větší zájem. Je vyhledáváno labužníky pro svoji šťavnatost a křehkost.

Maso z kýty v pikantní omáčce

179.90 Kč / 300 g
Vyprodáno

Maso z Mangalice spolu se srnčím a divočákem

144.90 Kč / 130 g
Vyprodáno
Lanýžová paštika
Sleva 15%

Paštika z jater a bůčku dochucená lanýži

127.50 Kč / 130 g
Vyprodáno
Bůčková pomazánka
Sleva 15%

Lehce pikantní pomazánka vhodná k pivu

85 Kč / 160 g