Pavel Vondráček

O nás

Rodinné ovocnářství s dlouholetou tradicí. V současnosti hospodaříme na cca 25 hektarech plochy sadů. Námi pěstované plodiny jsou jablka (Golden D., Gala, Rubinola, Bohemia, Topaz, Jonagored, Red Prince, Braeburn. Velox), hrušky (Erica), švestky (Lepotica, Stanley, Tophit, Toptaste, President), meruňky(Lescora, Harcot, Harlayne, Harogem, Bergeron, Goldrich), broskve (Redhaven, Cresthaven), višně (Fanal), rybíz červený, černý. Vybrané polodiny jsou zavlažovány kapkovou závlahou. Jabloně mají nosnou konstrukci sadu s protikroupovým systémem. Plodiny sklízíme jak mechanizovaně (rybíz, višně), tak ručně. 

Historie

Původně zde stála menší dřevěná stavení, která ustoupila rozvíjejícímu se statku. V roce 1851 započala stavba nového, nynějšího kamenného stavení. Z původních dřevěných hospodářských staveb se zachoval špýchar.      

Na Hospodářské výstavě v Jičíně roku 1885 získal můj pra pradědeček, Jan Vondráček Diplom uznání za čerstvé ovoce.

Jeho syn František Vondráček, můj pradědeček, profesor matematiky reálného gymnázia v Mladé Boleslavi tu trávil se svou rodinou pravidelně každé prázdniny a svým dětem vytvářel vztah k místnímu prostředí.

V roce 1948 dokončil Ing. Jiří Vondráček, CsC., můj dědeček Zemědělsko-lesnickou fakultu ČVUT v Praze – Dejvicích s vizí, že bude pokračovat v hospodaření a ovocnaření na rodinném statku, který od svého otce dostal.Bohužel, historie se ubírala jiným směrem, hospodaření bylo zpřetrháno vyvlastněním polí a zahrad. S obdobnou vidinou pokračování ovocnaření vystudoval i můj otec Ing. Pavel Vondráček, nynější majitel, Vysokou školu zemědělskou v Praze. Po pádu totalitního režimu zde otec a syn s rodinou začali znovuobnovovat a sázet nové sady. Od r. 1996 se začal práci na statku věnovat intenzivně na plný úvazek. Do té doby zde pracoval při zaměstnání (Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský Holovousy, Střední zemědělská škola Hořice) pouze ve dnech volna.

V průběhu let docházelo k rozšiřování sadů, jejich modernizaci a obměně pěstovaných druhů plodin.

Oranžovo-červené jablko s nažloutlou dužinou a silně kořenitou chutí

62.90 Kč / 2 kg
Vyprodáno

Příjemně nakyslé jablko s červeným líčkem

109.90 Kč / 2 kg
Vyprodáno

Šťavnaté křupavé jablko, mírně ostré

109.90 Kč / 2 kg
Vyprodáno